गाँजा खेती नेपालको लागि अर्थतन्त्र को बलियो मेरुदण्ड हो। गाँजाको बारेमा अन्तरास्ट्रिय रुपमै बहस भैरहेको सन्दर्भमा विश्व स्वास्थ्य संगठनले ३ बर्ष अगाडी नै संयुक्त राष्ट्र संघलाई गाँजालाई लागू औषधको सुचीबाट हटाई यसलाई औषधिय गूण भएको बनस्पतिको सूचीमा राख्न पत्र लेखेको थियो।

सो प्रक्रियालाई संयुक्तराष्ट्रसंघले आफ्नो सदस्य राष्ट्रहरुको बिचमा छलफलमा पठाएको थियो। संयुक्त राष्ट्र संघको कमिसन अन नार्कोटिक ड्रगमा सचिवालयमा ५३ सदस्य हुन्छन नेपाल पनि सौभाग्यले भोट हाल्न पाउने सदस्यको रुपमा छ । नेपाल सरकारको निर्णय र आदेशमा जेनेभामा रहनु भएका राजदुत प्रकाश कुमार सुबेदीले पक्षमा मतदान गर्नुभयो । नेपाल लगायत २७ मुलुकले लागुपदार्थ सम्बन्धी अन्तरराष्ट्रिय सन्धिमा गाँजा प्रतिबन्धलाई खुकुलो बनाउने प्रस्तावको पक्षमा मतदान गरेपछि यो प्रस्ताव बहुमतले पारित भएको छ।
सिंगल कन्भेन्सन अन नर्कोटिक ड्रग १९६१ भनिने अन्तरराष्ट्रिय सन्धिको ५३ सदस्य रहने निर्णयक बोर्डमा नेपालले पहिलो पटक मतदान अधिकार प्रयोग गर्दै औषधी जन्य गाँजा को पक्ष मा मत खसाएको हो ।
विश्व ब्यापी रुपमा मान्यता पाइरहेको बहुउपयोगी गाँजा र यस बाट बन्ने औषधीको लागि आवश्यक कच्चा पदार्थ देखी कपडा र खाद्य बस्तु समेत निर्यात गर्ने बाटो खुल्ला गर्नको लागि तत्काल गाँजा प्रतिबन्ध फुकुवा गर्दै नियमन प्रणालीमा जान सक्नु आजको जटिल परिस्थिती को माग हो ।
यो माग पुरा गर्न सक्ने एक मात्र अवसर वर्तमान सरकारको कांधमा छ। संयुक्त राष्ट्रसंघले नै अब गाँजा औषधीय गुण भएको बनस्पति र यसबाट मानव जीवनलाई हानी हुँदैन भनेसकेपछी अब यसको प्रतिबन्ध फुकाउन हामीलाई अवसर प्राप्त भएको छ। यो अवसरको उपयोग गर्दै अब छिट्टै गाँजा प्रतिबन्ध फुकावा गर्न सकिनेछ।

111

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex child sex